ΑρχικήΑΡΧΙΚΗΑγώνες κατάταξης ανώτερης κατηγορίας Σερρών

Αγώνες κατάταξης ανώτερης κατηγορίας Σερρών

Αγώνες κατάταξης ανώτερης κατηγορίας Σερρών.
   Σήμερα Τρίτη 14 Μαΐου έγινε σύσκεψη στα γραφεία της ΕΠΣ Σερρών για τους αγώνες κατάταξης για την ανώτερη κατηγορία.
  Στη συνάντηση πήραν μέρος οι ομάδες: Άγιο Πνεύμα, Αμμουδιά, Πρώτη και Ροδόπολη.

Μπαράζ θα έχουμε για τις θέσεις 3-4 και 5-6 της ενιαίας βαθμολογικής κατάταξης.
Οι αγώνες θα γίνουν την Κυριακή 19 Μαΐου 2019 και ώρα 14:30.
Για την 3-4 θέση ο αγώνας θα γίνει στο ουδέτερο γήπεδο του Παραλιμνίου ανάμεσα σε Πρώτη – Αμμουδιά.
Ο νικητής του παιχνιδιού θα δώσει αγώνα για άνοδο στην επίλεκτη με τον δέκατο της επίλεκτης.
Για την 5-6 θέση ο αγώνας θα γίνει στο ουδέτερο γήπεδο του Λευκώνα ανάμεσα σε Άγιο Πνεύμα – Ροδόπολη.
Οι παραπάνω αγώνες είναι νοκ άουτ, για αυτό σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική δίαρκια του αγώνα θα έχουμε παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΕΠΣ Σερρών για τους Αγώνες κατάταξης ανώτερης κατηγορίας Σερρών αναφέρει:
Μέσα σε κλίμα ευγενούς άμιλλας, παρουσία παραγόντων των τεσσάρων ομάδων, πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της eps_Πρόγραμμα_onlineΤρίτης στα γραφεία της Ε.Π.Σ.Σ, στο πλαίσιο του Δ.Σ,, ο ορισμός των αγώνων κατάταξης της Ανώτερης Κατηγορίας για τις θέσεις 3-4 και 5-6 της ενιαίας βαθμολογικής κατάταξης. Αναλυτικά:
Θέσεις (3-4) Κυριακή 19 ΜΑΙΟΥ
Γήπεδο Παραλιμνίου | Ώρα έναρξης 04:30μ.μ | ΠΡΩΤΗ-ΑΜΜΟΥΔΙΑ
*Ο νικητής της αναμέτρησης θα αντιμετωπίσει σε νοκ-αουτ αγώνα την ομάδα που θα τερματίσει στην 10η θέση της Επίλεκτης Κατηγορίας
Θέσεις (5-6) ΚΥΡΙΑΚΗ 19 ΜΑΙΟΥ
Γήπεδο Λευκώνα | Ώρα έναρξης 04:30μ.μ | ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ-ΡΟΔΟΠΟΛΗ
*Οι αγώνες είναι νοκ-αουτ και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος, ακολουθεί ημίωρη διαδικασία παράτασης και αν χρειαστεί και διαδικασία πέναλτι
Άξια αναφοράς είναι η πρωτοβουλία της ΠΑΕ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ και του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ, η οποία έγινε αποδεκτή με ιδιαίτερη θέρμη και θα στηριχθεί εμπράκτως από το Δ.Σ της Ε.Π.Σ.Σερρών, στο περιθώριο της αναμέτρησης να βραβευτούν δύο παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές των ομάδων οι οποίοι και βρέθηκαν αντίπαλοι στα Σερραϊκά γήπεδα την περίοδο 1960-1970, καθώς λόγω της διαφορετικής γεωγραφικής προέλευσης των ομάδων οι μεταξύ τους αγώνες είναι σπάνιοι. Σε μία εξαίρετη κίνηση που δείχνει εξ αρχής το κλίμα μέσα στο οποίο θα διεξαχθεί ο αγώνας, θα απονεμηθούν τιμητικές πλακέτες στον 85χρονο παλαίμαχο ποδοσφαιριστή του Αγίου Πνεύματος Κωτσούλα Λεωνίδα και στον 80χρονο παλαίμαχο ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού Ροδόπολης Μουμουλίδη Μίλτο. για την προσφορά τους στα σωματεία και στο Σερραϊκό ποδόσφαιρο.
Η Ε.Π.Σ.Σερρών καλεί τους Σερραίους φιλάθλους να στηρίξουν τις ομάδες στα τελευταία τους παιχνίδια για τη σεζόν 2018-2019 και να βρεθούν στα γήπεδα.