ΑρχικήΑΡΧΙΚΗΠαραλειπόμενα της φάσης των 16 στο World Cup

Παραλειπόμενα της φάσης των 16 στο World Cup

Παραλειπόμενα της φάσης των 16 στο World Cup Μόσχα 2018 – Στατιστικά.
  Έγιναν οχτώ αγώνες με πρώτο στις 30 Ιουνίου – 17:00 ανάμεσα σε Γαλλία με Αργεντινή με νικήτρια τη Γαλλία με 4-3 και ολοκληρώθηκαν στις 3 Ιουλίου με τον αγώνα Κολομβία – Αγγλία με πρόκριση της Αγγλίας στα πέναλτι.
Στους οχτώ αγώνες στην κανονική διάρκεια του αγώνα συν τις καθυστερήσεις μπήκαν είκοσι τέσσερα (24) γκολ από αυτά η τυπικά γηπεδούχοι έβαλαν δεκαπέντε (15) και τα υπόλοιπα εννιά η τυπικά φιλοξενούμενοι. Στην παράταση που είχαμε σε τρεις αγώνες, με αποτέλεσμα και οι τρεις με 1-1 (Ισπανία – Ρωσία, Κροατία – Δανία και Κολομβία – Αγγλία) δε μπήκε κανένα γκολ και οι παραπάνω αγώνες κρίθηκαν στα πέναλτι.
Εκτελέστηκαν δεκαεννιά πέναλτι τα εννιά έβαλαν οι “γηπεδούχοι”, δέκα οι “φιλοξενούμενοι” και προκρίθηκαν οι δύο φιλοξενούμενοι με 3-4 στα πέναλτι. Στον αγώνα Ισπανία – Ρωσία δε χρειάστηκε να κτυπηθεί και το δέκατο πέναλτι από πλευράς Ρωσίας γιατί ήδη είχε προκριθεί.
Στην κανονική διάρκεια των αγώνων κερδήθηκαν τρία πέναλτι (Γαλλία – Αργεντινή, Ισπανία – Ρωσία, Κολομβία – Αγγλία) τα οποία έγιναν γκολ και οι τρεις ομάδες πέρασαν στη φάση των οχτώ “8”. Στο Κροατία – Δανία είχαμε χαμένο Πέναλτι για Κροατία με Modric L., στην παράταση και εδώ η ομάδα που κέρδισε το πέναλτι πέρασε στην επόμενη φάση.
Αυτογκόλ είχαμε για τη Ρωσία στον αγώνα με την Ισπανία.
Σύνολο κίτρινων καρτών είκοσι εννιά από αυτές δώδεκα (12) οι “γηπεδούχοι” και δεκαεπτά (17) οι “φιλοξενούμενοι”. Πρωταθλήτρια στις κίτρινες κάρτες η Κολομβία με πέντε (5) και είχαμε μια κόκκινη κάρτα σε ποδοσφαιριστή της Ελβετίας.
Αναλυτικά ανά αγώνα στην κανονική διάρκεια είχαμε:
Ουρουγουάη – Πορτογαλία 2-1.
Γκολ γηπεδούχοι: Δύο από Cavani E.
Γκολ φιλοξενούμενοι: Pepe.
Κίτρινη κάρτα φιλοξενούμενοι: (1) Ρονάλντο.
Γαλλία – Αργεντινή 4-3.

Αγώνες Σερρών: 17 Μαΐου & Σ/Κ 20-21 Μαΐου
Λιονέλ Μέσι

Γκολ γηπεδούχοι: Griezmann A. (Με πέναλτι), Pavard B., Δύο ο Mbappe K.
Γκολ φιλοξενούμενοι: Di Maria A. , Mercado G., Aguero S.
Κίτρινη κάρτα γηπεδούχοι: (3) Matuidi B., Pavard B., Giroud O.
Κίτρινη κάρτα φιλοξενούμενοι: (4) Rojo M., Tagliafico N., Mascherano J., Banega E.
Βραζιλία – Μεξικό 2-0.
Γκολ γηπεδούχοι: Neymar, Firmino R.
Κίτρινη κάρτα γηπεδούχοι: (2) Filipe Luis, Casemiro.
Κίτρινη κάρτα φιλοξενούμενοι: (4) Alvarez E., Herrera H., Salcedo C., Guardado A.
Βέλγιο – Ιαπωνία 3-2.
Γκολ γηπεδούχοι: Vertonghen J., Fellaini M., Chadli N.
Γκολ φιλοξενούμενοι: Haraguchi G., Inui T.
Κίτρινη κάρτα φιλοξενούμενοι: (1) Shibasaki G.
Συνέχεια στο άρθρο ” Παραλειπόμενα της φάσης των 16 στο World Cup” έχουμε τον αγώνα:
Ισπανία – Ρωσία κ.δ 1-1 , παρ. 0-0 , Πέναλτι 3-4.
Γκολ γηπεδούχοι: Ignashevich S. (Αυτογκόλ)
Γκολ φιλοξενούμενοι: Dzyuba A. (Με πέναλτι)
Κίτρινη κάρτα γηπεδούχοι: (1) Pique G.
Κίτρινη κάρτα φιλοξενούμενοι: (2) Kutepov I., Zobnin R.
Κροατία – Δανία κ.δ 1-1 , παρ. 0-0 , Πέναλτι 3-2.
Γκολ γηπεδούχοι: Mandzukic M.
Γκολ φιλοξενούμενοι: Jorgensen M.
Κίτρινη κάρτα φιλοξενούμενοι: (1) Jorgensen M.
Σουηδία – Ελβετία 1-0
Ανασκόπηση αγώνων World Cup 3 Ιουλίου 2018Γκολ γηπεδούχοι: Forsberg E.
Κίτρινη κάρτα γηπεδούχοι: (1) Lustig M.
Κίτρινη κάρτα φιλοξενούμενοι: (2) Behrami V., Xhaka G.
Κόκκινη κάρτα φιλοξενούμενοι: (1) Lang M.
Κολομβία – Αγγλία κ.δ 1-1 , παρ. 0-0 , Πέναλτι 3-4.
Γκολ γηπεδούχοι: Mina Y.
Γκολ φιλοξενούμενοι: Kane H. (Με πέναλτι).
Κίτρινη κάρτα γηπεδούχοι: (5) Barrios W., Arias S., Sanchez C., Falcao , Bacca C.
Κίτρινη κάρτα φιλοξενούμενοι: (2) Henderson J., Lingard J.
Κλείνοντας το άρθρο “Παραλειπόμενα της φάσης των 16 στο World Cup” αύριο, Παρασκευή 6 Ιουλίου, έχουμε δύο αγώνες για τη φάση των οχτώ “8”.
17:00. Ουρουγουάη – Γαλλία.(Στάδιο Νίζνι στο Νόβγκοροντ)
21:00. Βραζιλία – Βέλγιο. (Στάδιο Καζάν Αρένα στην Καζάν).