ΑρχικήΑΕΚΑΕΚ - ΡΙΕΚΑ 2-2 (23-11-2017) Europa League

ΑΕΚ – ΡΙΕΚΑ 2-2 (23-11-2017) Europa League

Η ΑΕΚ παρά την ισοπαλία που έφερε συνεχίζει να κρατά τη δεύτερη του τέταρτου ομίλου της Europa League. Η Ριέκα προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ του Αλεξάντερ Γκόργκον στο 9΄και στο 26΄. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με γκολ του Σέρχιο Αραούχο έγινε το 1-2. Στο 56΄ ο Λάζρος Χριστοδουλόπουλος έκανε το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο Ολυμπιακό στάδιο Αθηνών.
Στην κατοχή μπάλας το ποσοστό της ΑΕΚ ήταν 65% ενώ της αντιπάλου 35%. Μία κίτρινη για την γηπεδούχο, τέσσερις για τους φιλοξενούμενους και κλείνοντας τα στατιστικά η Ριέκα είχε έξι κόρνερ έναντι δύο της ΑΕΚ.
Σύνθεση της ΑΕΚ: ( Χιμένεθ ) Ανέστης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Λόπες, Αραούχο, Μπακασέτας, Βράνιες, Χριστοδουλόπουλος (85΄Ροντρίγκες), Γαλανόπυλος (67΄Κονέ), Γκάλο (31΄Λιβάγια).
Το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα του ομίλου ήταν 5-1 υπέρ της Μίλαν.