ΑρχικήΑΡΧΙΚΗΕλλάδα - Βοσνία Ερζεγοβίνη 2-1 (15-10-2019)

Ελλάδα – Βοσνία Ερζεγοβίνη 2-1 (15-10-2019)

Ελλάδα – Βοσνία Ερζεγοβίνη 2-1 (15-10-2019).

Ένα αδιάφορο για την Ελλάδα, βαθμολογικά παιχνίδι για τον 10ο όμιλο των προκριματικών EURO 2020, αλλά σημαντικό για τη Βοσνία Ερζεγοβίνη έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο με νικητή την Ελλάδα και τη φιλοξενούμενη ομάδα να χάνει κάθε ελπίδα για πρόκριση στην επόμενη φάση.
  Πολλές οι φάσεις για την Εθνική μας και στο 30΄μετά από πάσα του Μάνταλου στον Παυλίδη ο τελευταίος έκανε το 1-0.
Οι Βόσνιοι αντέδρασαν γρήγορα και στα επόμενα έξι λεπτά με τον Γκόγιακ έκαναν το 1-1.
Καλή στιγμή για την Ελληνική ομάδα στο 40΄ με τον Μάνταλο αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε σε κόρνερ.
Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Μεγάλη η πίεση της Ελλάδος στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχε δύο δοκάρια με Μασούρα στο 61΄και στο 73΄με τον Σταφυλίδη αλλά το γκολ για μας το έβαλε ο Κοβάτσεβιτς στο 88΄ (αυτογκόλ).

Συνθέσεις ομάδων:
Γηπεδούχος (Τζον Φαν Σιπ): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Μάνταλος (60΄ Μασούρας), Παυλίδης (70΄ Κουλούρης), Λημνιός (83΄ Φετφατζίδης), Μπακασέτας.
Φιλοξενούμενος (Ρόμπερτ Προσινέτσκι): Σέχιτς, Τσίμιροτ (46΄ Γιάγιαλο), Σάριτς (63΄ Ντούλιεβιτς), Χόντζιτς (71΄ Μπάιτς), Κοβάτσεβιτς, Πιάνιτς, Κολάσινατς, Χαΐροβιτς, Κβρζιτς, Μπίτσακτσιτς, Γκόγιακ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε τα αποτελέσματα:
8η Αγωνιστική
Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019 & 19:00
Φινλανδία  3-0  Αρμενία
Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019 & 21:45
Λιχτενστάιν  0-5  Ιταλία

Η βαθμολογία στον 10ο όμιλο του EURO 2020 μετά την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής είναι: