ΑρχικήΑΡΧΙΚΗΗ ΑΕΚ στο Champions League

Η ΑΕΚ στο Champions League

Στο Champions League η ΑΕΚ μετά την νίκη που έκανε μέσα στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου με σκορ 1-2 και σε συνάρτηση με την νίκη του ΠΑΟ μέσα στην Τούμπα με σκορ 2-3  έκλεισε την υπόθεση Champions League.

Στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος προηγήθηκε στο 21΄ με το Μασούρα και ισοφάρισε η ΑΕΚ στο 34΄ με γκολ του Μάνταλου. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο με δύο κόκκινες, από μία για κάθε ομάδα. Για τον Πανιώνιο με δεύτερη κίτρινη απεβλήθη στο 57΄ο Ναμπουχάν ενώ από την ΑΕΚ απεβλήθη με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Χριστοδουλόπουλος. Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα και έστειλε την ΑΕΚ στο Champions League ήταν στο 81΄ από τον Αραούχο.

τελικός κυπέλλου_Champions League

Με τη λήξη του αγώνα και στο άκουσμα του τελικού αποτελέσματος από τον άλλο αγώνα έστειλε την ΑΕΚ στα ουράνια.

Στην Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟ έκανε δώρο στην ΑΕΚ και κέρδισε τον ΠΑΟΚ. Δύο φορές προηγήθηκε τον ΠΑΟ αλλά στο τέλος έχασε με 2-3. Από πλευράς γηπεδούχων στο 20΄ο Μπίσεσβαρ, 68΄ Ερνίκε. Ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά ισοφάρισε στο 28΄ με Κλωναρίδη, δεύτερη με Λουντ στο 79΄ και το γκολ που χάρισε την είσοδο στο Champions League την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις 90΄+3 με Μολίνς.

Με το τέλος των playoffs η βαθμολογία έχει ως παρακάτω.