ΑρχικήΑΡΧΙΚΗΗ Γαλλία στον τελικό του World Cup - Μόσχα 2018

Η Γαλλία στον τελικό του World Cup – Μόσχα 2018

Η Γαλλία στον τελικό του World Cup – Μόσχα 2018.
  Γαλλία vs Βέλγιο 1-0.
  Στο πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο είχε κατοχή μπάλας με 58% αλλά τις ευκαιρίες για γκολ τις περισσότερες της είχε η Γαλλία με ένδεκα (11) έναντι τρεις του Βελγίου. Στα κόρνερ, δύο είχε ο “γηπεδούχος” με τέσσερα για το “φιλοξενούμενο”.
 Η Γαλλία σε ημιτελικό έχει “πάει” έξι (6) φορές με αποκορύφωμα το 1998 που κέρδισε και το παγκόσμιο που έγινε στη Γαλλία ενώ το Βέλγιο έχει “πάει” δύο (2) φορές.
  Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου 0-0.
 Βραζιλία - Βέλγιο 1-2 το Βέλγιο στα Στο δεύτερο ημίχρονο έχουμε το ίδιο σκηνικό, με τις δύο ομάδες να προσέχουν τις άμυνες τους και περνάνε σε οργανωμένες επιθέσεις.
Γκοοολ της Γαλλίας στο 50΄ με κεφαλιά του Σαμουέλ Ουμτιτί μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκριεζμάν. Ο Σαμουέλ Ουμτιτί αγωνίζεται στη Μπαρτσελόνα.
Στο 64΄ η πρώτη κίτρινη του αγώνα σε ποδοσφαιριστή του Βελγίου (Εντέν Αζάρ) με δεύτερη στο συμπαίχτη του Τόμπι Αλντερβάιρελντ στο 72΄. Στο 87΄ κίτρινη για τη Γαλλία σε Νγκολό Καντέ.
   Τελικό αποτέλεσμα του αγώνα 1-0 και η Γαλλία για τρίτη φορά σε τελικό World Cup.
Πρώτη το 1998 και δεύτερη το 2006 στη Γερμανία που έχασε στα πέναλτι από την Ιταλία.
Ο τελικός θα γίνει την Κυριακή 15 Ιουλίου 2018 στις 18:00 στο στάδιο Λουσνίκι της Μόσχας με τον νικητή του αυριανού αγώνα ανάμεσα σε Κροατία με Αγγλία.