ΑρχικήΑΡΧΙΚΗΟλυμπιακός - Μπασακσεχίρ 2-0 στα play-offs ΟΣΦΠ

Ολυμπιακός – Μπασακσεχίρ 2-0 στα play-offs ΟΣΦΠ

Ολυμπιακός – Μπασακσεχίρ 2-0 στα play-offs ο ΟΣΦΠ.

Με γκολ του του Σεμέδο στο 55΄ και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά στο 78΄ και κερδίζοντας μέσα στην Κωνσταντινούπολη με 1-0 πέρασε η ομάδα στην επόμενη φαση,στα play-offs του Champions League.
   Με δύο νίκες απέναντι στην Μπασακσεχίρ ο Ολυμπιακός πέρασε το εμπόδιο και θα περιμένει την Κράσνονταρ, η οποία απέκλεισε την Πόρτο. Στον πρώτο αγώνα στη Ρωσία η Πόρτο κέρδισε με 1-0 και έχασε στην έδρα της με 2-3.

Με την ίδια ενδεκάδα που ξεκίνησε στην Πόλη κατέβηκε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη και πρώτη ευκαιρία για γκολ ήταν στο 4΄ όταν το σουτ του του Γκερέρο βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Τούρκου τερματοφύλακα, Γκιουνόκ.
Καλή στιγμή για τη Μπασακσεχίρ στο 11΄ με το Βίστκα που με κοντινό πλασε ανάγκασε το Σα να κάνει την απόκρουση του αγώνα.
Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου 0-0 με την Μπασακσεχίρ να έχει 51% κατοχή μπάλας.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελληνική ομάδα μπήκε ποιο δυνατά με πρώτη καλή στιγμή, του 2ου ημιχρόνου, στο 46΄ με το Γκερέρο.
Στο 55΄ ήρθε το γκολ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά με το Σεμέδο.
Η Μπασακσεχίρ ανέβασε την πίεση και στις απειλές του Βίτσκα και του Καϊσάρα ο Σα είπε πάλι ΟΧΙ.
Το παιχνίδι “τελείωσε” στο 78΄ όταν ανατράπηκε μέσα στην περιοχή ο Ραντζέλοβιτς από το Βιέιρα. Ο διαιτητής Μάντεν σφύριξε πέναλτι και ο εκτελεστής Βαλμπουενά έκανε το 2-0.

Συνθέσεις ομάδων.
osfp Πρόγραμμα Ολυμπιακού για Champions League Ολυμπιακός: Σα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Σεμέδο, Μεριά, Μασούρας, Βαλμπουενά (82′ Καμαρά), Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε (89′ Κούτρης), Ποντένσε (69′ Ραντζέλοβιτς) και Γκερέρο.
  Προπονητής: Πέδρο Μαρτίνς.
  Μπασακσεχίρ: Γκιουνόκ, Καϊσάρα, Βίστκα, Αζουμπουίκε, Ελία, Αταμά (59′ Μπα), Κλισί, Ροντρίγκες, Βιεϊρά, Ρομπίνιο (46′ Αρντό) και Κριβέλι (74′ Γκούλμπραντσεν).
  Προπονητής: Οκάν Μπουρούκ.

Όλα τα αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής της 3ης προκριματικής φάσης του Champions League είναι:
Καραμπάγκ (Αζε) – ΑΠΟΕΛ (Κυπ) 0-2 (0-1)
Ρόζενμποργκ (Νορ) – Μάριμπορ (Σλο) 3-1 (0-1)
Ντινάμο Κιέβου (Ουκ) – Μπριζ (Bελ) 3-3 (1-1)
Κοπεγχάγη (Δαν) – Ερυθρός Αστέρας (Σερ) κ.δ 1-1 (1-1), παρ. 0-0, πέν. 6-7 (αποτέλεσμα 1ου αγώνα 1-1)
Φερεντσβάρος (Ουγ) – Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κρο) 0-4 (0-1)
Άγιαξ (Ολλ) – ΠΑΟΚ (Ελλ) 3-2 (1-1)
Λίντσερ (Αυτ) – Βασιλεία (Ελβ) 3-1 (0-0)
Ολυμπιακός Πειραιώς (Ελλ) – Μπασακσεχίρ (Tου) 2-0 (0-0)    Φωτορεπορτάζ αγώνα ΕΔΩ.
Σέλτικ (Σκω) – Κλούζ (Ρου) 3-4 (0-1)
Πόρτο (Πορ) – Κρασνοντάρ (Ρωσ). 2-3 (0-3)
(Σε εισαγωγικά είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου και τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής θα τα βρείτε ΕΔΩ).

Κλείνοντας το “Ολυμπιακός – Μπασακσεχίρ 2-0 στα play-offs ο ΟΣΦΠ” τα ζευγάρια της επόμενης φάσης είναι:
1ος αγώνας στις 20 ή 21 Αυγούστου 2019 και 2ος στις 27 ή 28 του ίδιου μήνα.