ΑρχικήΑΡΧΙΚΗ2ος ημιτελικός Κόπα Αμέρικα Χιλή - Περου

2ος ημιτελικός Κόπα Αμέρικα Χιλή – Περου

2ος ημιτελικός Κόπα Αμέρικα Χιλή – Περου 0-3.
   Ολοκληρώθηκαν οι ημιτελικοί αγώνες του κόπα Αμέρικα 2019 και στα τελικά θα έχουμε την διοργανώτρια χώρα Βραζιλία με το Περού.

Ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα σε Χιλή με Περού έγινε σήμερα στις 03:30 με νικητή το Περού με 3-0.
 Το Περού ξαναβρίσκετε σε τελικό μετά από σαράντα τέσσερα χρόνια.
Πρώτο γκολ στο 21΄ με Φλόρες μετά από ασίστ του Καρίγιο.
Σειρά του Γιοτούν στο 39΄να κάνει το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Καλή ευκαιρία για τη Χιλή στο 43΄ με τον Φουενσαλίδα αλλά το σουτ το απέκρουσε ο τερματοφύλακας.
Άλλη μια καλή στιγμή για τη Χιλή στο 59΄αλλά το δοκάρι είπε όχι στην κεφαλιά του Βάργκας.
Το τελικό σκορ 3-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα με γκολ του Γκερέρο.
Στο 90+5΄ ο τερματοφύλακας του Περού, Καγιέσε, απέκρουσε πέναλτι που εκτέλεσε ο Βάργκας.
Στο πρώτο αγώνα του ημιτελικού είχαμε το αποτέλεσμα Βραζιλία – Αργεντινή 2-0.
Ο μικρός τελικός θα γίνει το Σάββατο 6 Ιουλίου 2019 και ώρα 22:00 και ο Μεγάλος Τελικός την Κυριακή 07 Ιουλίου 2019 και ώρα 23:00.

Ο 2ος ημιτελικός Κόπα Αμέρικα κατέβασε τη Χιλή από την κορυφή του κόπα Αμέρικα. Η Χιλή ήταν πρωταθλήτρια κόπα Αμέρικα στα δύο τελευταία κόπα Αμέρικα.